VERONIKA  PYTLÍKOVÁ                                    - lekce jógy ve studiu SaM 

září 2019- leden 2020

Úterý      10:30 - 11:30 jóga-core, vstup 100,- Kč/lekci
                12:00 - 13:00 hatha jóga,
vstup 100,- Kč/lekci
                15:30 - 16:45 hatha jóga,
kurzovné 2.500,-Kč

Středa    15:30 - 16:30 dětská jóga, kurzovné 2.200,- Kč
               17:00 - 18:15  hatha jóga,
kurzovné 2.500,-Kč
               18:30 - 20:00 restorativní jóga, kurzovné 2.800,-Kč                                                                     

Kurzy probíhají od 17. září 2019 do konce ledna 2020.

Hlaste se na tel: 776 726 904 nebo na v.pytlikova@gmail.com


"V hodině nabízím laskavý přístup, upřímný zájem pomoci a ochotu vyslechnout. Vždyť jóga není jen záležitostí fyzického těla, ale učí nás i ovládat životní energii, mysl a emoce. Mým cílem není naučit vás ty nejkomplikovanější ásany, ale naučit se propojovat a vnímat své tělo a mysl. Na chvíli zastavit a spočinout v přítomném okamžiku. Přála bych si, aby se postupně každý z nás stal svým vlastním mistrem. Své lekce vedu tak, abyste z hodin odcházeli s příjemným pocitem uvolnění a klidu, ať byl váš den jakýkoliv."

Těším se na vás, Veronika



A JAK SE OD SEBE JEDNOTLIVÉ KURZY LIŠÍ?

JÓGA - CORE

Jóga-core je velice vhodná pro ženy po porodu, protože pracuje s vnitřním stabilizačním systémem a rozestupem břišních svalů, který mnoho maminek po porodu řeší. Stejně tak pro všechny, kteří milují jógu a rádi by zdravím způsobem zpevnili svůj střed těla.
Na co pomáhá funkční CORE:

  • Odstranění či zúžení Diastázy (rozestup břišních svalů způsobené těhotenstvím, sportovním přetížením)
  • Odstranění či zmírnění inkontinence
  • Zpevnění středu těla (CORE)
  • Vycvičení plochého a pevného břicha
  • Odstranění bolesti zad bederní páteře
  • Zpevnění břicha (povislé kůže) po porodu
  • Zploštění břicha po těhotenství
  • Zlepšení držení těla
Jógová praxe se zde zaměřuje na zpevnění středu těla (core), což je označení pro skupiny svalů, které nazýváme hlubokým stabilizačním systémem. Jejich prokrvením a posílením docílíme správného rovného držení těla, můžeme odstranit potíže s bolestmi zad, krční páteře, ale také kyčlí, kolenou a ramen, prokrvením pánevního dna můžeme podpořit sexuální funkce a zabránit intoxikaci. Zpevněním středu těla, především pánevního dna, si také ženy mohou usnadnit obtížnost početí i stavu po porodu, vytvarovat břišní svaly lépe než pouze cvičením na povrchové břišní svaly, dosáhnout správného držení těla a v neposlední řadě i zeštíhlení. Po celou hodinu nás provází uvolnění a posílení svalů středu těla pomocí jógových ásan.


HATHA JÓGA

Hatha jógu považuji za úpný základ. Cílem Hatha jógy je očista těla a ducha podle těch samých principů, které popisuje Pataňdžalive ve svých Jóga sútrách. Na Západě je Hatha jóga často spojována s filosofií jógy, jejíž podstatou je obnovení spojení individuálního Já (átman) s universálním Bytím (brahma), které vede k osvícení. Hlavním důvodem k praktikování Hatha jógy na Západě je zlepšení mentálního a fyzického zdraví.

Sanskrtské slovo hatha je složeno ze sanskrtských slovních kořenů ha a tha jejichž mnohačetnému významu odpovídají nejvíce významy nutita stáhnout se. Hatha znamená - nutit (duch) stáhnout se (od vnějších vjemů). Část "ha" pak prezentuje mužský element, energie slunce, Šíva, Puruša (vědomí), zápal, síla, pravý energetický kanálek prány Pingala, den, extrovertní síla, yang, zatímco "tha" je ženský element, intelekt, Šakti, Prákrti (příroda), levý pránický kanálek energie Ida, kreativita, lunární energie, myšlenky, potenciál, chladivý efekt, noc, introvertní síla, yin. Cílem hathajógové praxe je pak sladit tyto dva ko-existující elementy do centrálního pránického kanálku Sušumna (prána - životní energie), kdy nastává harmonie těla, mysli i duše a sádhaka (praktikant) dojde ke stavu Samadhi.


RESTORATIVNÍ JÓGA

Restorativní jóga vychází z anglického slova restore, které znamená obnovit, ozdravit, či znovu nastolit rovnováhu. Je to druh jógy, který se využívá pro dosažení fyzického, mentálního i emočního uvolnění. Používají se pomůcky, které podporují udržení rovnováhy, a zároveň stimulují a uvolňují tělo. Některé restorativní pozice jsou prospěšné pro celé tělo, zatímco jiné působí na specifickou oblast těla, jako např. srdce a plíce nebo bedra.

Restorativní jóga vychází z metody rozvinuté B. K. S. Iyengarem, který patří mezi největší mistry jógy tohoto století. B. K. S. Iyengar vedl své studenty k použití pomůcek pro dosažení správné pozice, a dosažení určitých účinků na tělo i mysl pomocí specifického podložení těla, a jeho učení se stalo známé jako Iyengar yoga. Později restorativní jógu zpopularizovala i jedna z Iyengarových dlouholetých studentek Judith Hanson Lasater, PhD. Judith říká: "Dost v životě pracujeme a i když spíme, sotva si někdy uděláme čas na uvolnění. Restorativní jóga nám pomáhá naučit se relaxovat a hluboce a plně se uvolnit."

Restorativní jóga působí na ozdravení těla i mysli. Zvláště může pomoci v období, kdy potřebujeme omezit stres a únavu, které jsou důsledkem našeho rychlého či napjatého způsobu života. Také nám může pomoci při rekonvalescenci po nemoci, zranění, nebo dokonce překonat slabší emoční depresi a úzkosti, které jsou způsobené traumatickými událostmi, jako jsou rozvod, ztráta zaměstnání nebo smrt blízkého milovaného člověka.

Restorativní jóga umí aktivovat parasympatický nervový systém (parasympatikus), který neovládáme vůlí a který udržuje automatické funkce orgánů či cév, např. zpomaluje srdeční činnost, zvyšuje činnost zažívacího ústrojí, zvyšuje pohyblivost trávicí trubice, ovlivňuje dýchací proces. Tento systém je kontrolován oblastí mozku zvanou hypotalamus, který dostává informaci o jakýchkoliv odchylkách, např. o chemickém složení vnitřního prostředí, a zajišťuje, aby autonomní systém zařídil úpravy těchto odchylek. Běžný nervový systém ovládaný vůlí si odpočine, a svaly a nervy se mohou více uvolit. Pravidelná praxe restorativní jógy posílí naše tělo a budeme odolnější nemocem spojených se stresem.

Mnoho pozic je podobných běžným jógovým ásanám, ale jejich provádění je pomalejší, setrvává se v nich i několik minut a využívá se podpory pomůcek, aby se tělo i mysl cítilo pohodlně. Použití pomůcek má svá pravidla a principy, tedy není jedno, jak je tělo podepřeno, a lektor většinou hledá dosažení určitého tvaru těla v ásaně, aby mělo podložení prospěšný účinek. Praxe restorativní jógy je také vhodná například v období menstruace, kdy si tělo potřebuje odpočinout, a není dobré jej zatěžovat aktivní silovou činností.


DĚTSKÁ JÓGA

S dětskou jógou mám několikaleté zkušenosti z práce ve školství, kde jsem lekce jógy pro děti vedla. Cvičení jógy s dětmi je zábava. Využívám dětské přirozené hravosti a jednotlivé cviky ukrývám do pohádek, příběhů a básniček. Řízená relaxace učí děti odpočívat a vnímat svoje tělo. Jógové hry vedou k odreagování, k uvolnění a ke společné radosti. Také umožňují přirozenou formou střídat napětí a uvolnění, podporují fantazii a obohacují slovní zásobu dětí.

Děti se pravidelným cvičením naučí lépe vnímat a ovládat svoje tělo, stejně tak i psychiku. Děti, které cvičí jógu, umí lépe zvládat stresové situace. Cvičení jógy s dětmi je odlišné od cvičení jógy s dospělými. Je hravá, podporuje dětskou energii a kreativitu.

Cvičením jógy děti získají nejen pevnější a zdravější tělo, ale osvojí si i jeho správné držení a dosáhnou lepší koordinace a rovnováhy. Navíc jim jóga pomůže se daleko lépe soustředit, vnímat a ovládat své tělo. Cvičení má dokonce vliv i na lepší spánek. Kromě toho jóga rozvíjí fantazii a představivost, učí úctě k sobě a okolí, pozitivně formuje charakterové vlastnosti, rozvíjí poznávací procesy a pomáhá rozšiřovat slovní zásobu a trénovat paměť.

Dobře vedené hodiny jógy u dětí zábavnou formou rozvíjejí důležité dovednosti v nesoutěživém prostředí, a tak jsou výborným doplňkem k ostatním soutěžním sportům.